• Skarbonka – dziecięcy skarbiec

• Skarbonka zwykle ma kształt świnki, ale widzieliście z pewnością skarbonki – domki,

skarbonki – słonie, skarbonki – pieski, a nawet skarbonki – budki telefoniczne.

Wszystkie one służą do tego, by można było wrzucać do nich drobne monety i oszczędzać.

Niektóre skarbonki mają tylko jeden otwór i nie można z nich podbierać pieniędzy.

Kiedy się chce je z nich wydostać, trzeba skarbonkę rozbić.

Warto składać pieniądze w skarbonce.

Jaka to wielka przyjemność po pewnym czasie je z niej wydostać i wydać na coś, o czym

długo marzyliśmy !

Ale oszczędzać możemy też w inny sposób. Możemy oszczędzać  pieniądze na koncie SKO w banku.

Wtedy możemy oszczędzić więcej, bo nasze oszczędności w banku co miesiąc trochę urosną – teraz 2,5% w skali roku.

Zachęcam do oszczędzania w SKO i zapraszam po informacje do sali 208.

Opiekun SKO

Małgorzata Piętka

SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI

SKO w naszej szkole

Już od września uczniowie naszej szkoły mogą rozpocząć po raz kolejny swoją przygodę z SKO i współpracę z Bankiem PKO w Olkuszu.

Wszyscy chętni uczniowie już od pierwszej klasy mogą uczyć się oszczędzania i przedsiębiorczości. Teraz każdy SKO-wicz posiada książeczkę SKO oraz własne KONTO BANKOWE w banku PKO w OLKUSZU, które do niedawna zarezerwowane było tylko dla dorosłych. Konto jest oprocentowane i od złożonych na nim pieniędzy uczeń otrzymuje odsetki.

Od 1 lipca 2020 r. oprocentowanie rachunków oszczędnościowych Szkolnej Kasy Oszczędności (SKO) niestety będzie niższe. Zmiana wynika z obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Konto oprocentowane jest 5% w skali roku do kwoty 2500 zł i 0,10% od nadwyżki ponad 2500 zł

Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym SKO będzie organizować różne konkursy z nagrodami i prowadzić KRONIKĘ SKO

SZKOLNE KASY OSZCZĘDNOŚCI TO:

1. największy, najstarszy i najbardziej rozpoznawalny program edukacji finansowej w Polsce,
        2. unikalna możliwość nauki oszczędzania poprzez zabawę oraz kształtowania umiejętności zarządzania swoimi oszczędnościami

DZIĘKI UDZIAŁOWI W PROGRAMIE SKO MOŻEMY:

1. wyrobić w sobie nawyk świadomego oszczędzania nawet małych kwot,
        2. nauczyć  się zarządzać swoim minibudżetem,
        3. poznać  praktyczne umiejętności np. jak korzystać z konta bankowego.

NOWE SKO TO:

1. program dedykowany uczniom od 6 do 13 roku życia,
        2. serwis bankowości elektronicznej, zrozumiały, bezpieczny i atrakcyjny graficznie,
        3. legitymacja SKO, stworzona na wzór karty płatniczej,
        4. oprocentowanie i tygodniowa kapitalizacja odsetek – od razu widzimy jak zwiększają się zgromadzone przez nas środki.

Drogi uczniu!

Jeśli masz swoje oszczędności.

Jeśli zbierasz pieniądze na konkretny cel lub spełnienie swoich marzeń.

Nie chowaj pieniędzy głęboko w szufladzie, tylko zapisz się do SKO!

Szczególnie zachęcam do udziału w SKO uczniów klas pierwszych.

JAK PRZYSTĄPIĆ DO SKO?

Nasza szkoła już od dawna uczestniczy w programie Szkolnych Kas Oszczędności. Aby przystąpić do SKO wystarczy wypełnić oświadczenie (dostępne za pośrednictwem Opiekuna SKO w szkole), podpisać je i przekazać nauczycielowi, który opiekuje się SKO.

Zapraszam do sali 208 – opiekun SKO

Małgorzata Piętka