• O BIBLIOTECE SŁÓW KILKA

• Biblioteka Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Bolesławiu

„Bo w książkach można znaleźć wszystko.

Radość, mądrość i odpowiedzi na wiele pytań.

Książka może Wam coś doradzić, podsunąć pomysł.

Nauczy Was myśleć i rozumieć, pamiętać o rzeczach ważnych,

a głupstwa puszczać w niepamięć.

Radzić sobie i pomagać innym, śmiać się do łez i przez łzy…”

HISTORIA BIBLIOTEKI

Obecny budynek szkoły oddano do użytku w 1938 r. Od tego czasu istnieje w szkole biblioteka. Jednak ten pierwszy księgozbiór nie dotrwał do chwili obecnej. Podczas okupacji Niemcy poddali bibliotekę cenzurze i większość książek zniszczyli. Pozostałe uległy rozproszeniu.

Gdy po wojnie zaczęto organizować i rozwijać życie szkoły, tworzona była stopniowo także nowa biblioteka. Pierwsza księga inwentarzowa została założona w roku 1947. Ilość książek wpisanych wtedy do biblioteki wyniosła 440 pozycji. Znalazły się tutaj zarówno książki wydane po wojnie, jak i te przedwojenne. Niektóre z nich zostały przekazane do naszej szkoły z okolicznych bibliotek lub placówek oświatowych.

Od 1999 r. z biblioteki szkolnej szkoły podstawowej korzystali również gimnazjaliści. Było to spowodowane tym, że utworzone wtedy Publiczne Gimnazjum Bolesławiu znalazło swoją siedzibę w budynku podstawówki i przez jakiś czas funkcjonowała biblioteka wspólna dla uczniów obu szkół, ze wspólnym księgozbiorem.

Od września 2010 roku biblioteka szkolna miała nową siedzibę w budynku dawnego gimnazjum i zajmowała jedno pomieszczenie wraz z biblioteką gimnazjalistów. Do biblioteki były dwa osobne wejścia dla uczniów obydwu szkół, rozdzielone zostały również księgozbiory.

We wrześniu 2017 roku na skutek kolejnej reformy oświaty doszło do połączenia biblioteki szkoły podstawowej i biblioteki gimnazjum. W związku z tym przeprowadzono reorganizację biblioteki szkolnej na potrzeby uczniów reformowanej szkoły podstawowej, funkcjonującej aktualnie razem z oddziałami gimnazjalnymi. Scalone zostały księgozbiory obydwu bibliotek, wydzielono wypożyczalnię oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej wraz z czytelnią tradycyjną w której można korzystać z bogatego księgozbioru podręcznego.

BIBLIOTEKA CZEKA NA CIEBIE

Biblioteka szkolna jest ośrodkiem informacji dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Jej zadaniem jest pomoc w realizacji programów nauczania i wychowania oraz przygotowaniu uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji. Głównym celem pracy jest przygotowanie uczniów do samokształcenia w dalszych etapach edukacyjnych, jak również rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych i upowszechnianie czytelnictwa.

Księgozbiór podręczny.

Z naszych zbiorów mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, czasem także rodzice.

Posiadamy literaturę piękną dla dzieci i młodzieży, książki popularnonaukowe i lektury.

W BIBLIOTECE:

Chętnie Cię widzimy

Nie stawiamy stopni

Do niczego nie zmuszamy

W BIBLIOTECE MOŻESZ:

Wybierać i wypożyczać książki

Czytać czasopisma

Korzystać z komputera, Internetu

Wyszukiwać informacje

Myśleć

Mieć spokój

Uśmiechać się

Biblioteka szkolna jest nie tylko miejscem, do którego przychodzi się po określoną lekturę czy książkę do przeczytania w wolnej chwili.
        W bibliotece możesz także:

- znaleźć materiały potrzebne do opracowania jakiegoś tematu, napisania referatu, wypracowania bądź przygotowania się do konkursu;

- miło spędzić czas, uczestnicząc w zajęciach koła bibliotecznego.

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej

W bibliotece działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM). Sprzęt i oprogramowanie multimedialne służą uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Uczniowie z klas IV – VII oraz II i III oddziałów gimnazjalnych mogą korzystać
        z komputerów, znajdujących się w centrum. Dzięki nim mogą wyszukiwać potrzebne informacje, rozwijać swoje zainteresowania, korzystając z zasobów Internetu, a także edukacyjnych programów multimedialnych.

Centrum multimedialne składa się obecnie z 10 stanowisk komputerowych: 2 przeznaczone są dla nauczycieli oraz pracowników szkoły, z pozostałych 8 mogą korzystać uczniowie. Dzięki modernizacji centrum mamy nowy sprzęt komputerowy, a co za tym idzie, ogromne korzyści dla jakości pracy w naszej szkole. W centrum nauczyciele i uczniowie mogą również kserować bądź drukować potrzebne materiały. Istnieje też możliwość przeprowadzania zajęć pozalekcyjnych z wykorzystaniem komputerów.

Zapraszamy uczniów do korzystania z oferty biblioteki szkolnej.